نمایندگی کارخانجات بایر در ایران - 1334

دست نوشته پروفسور : با 2500 آزمایش ثابت نمودم که متد های پروفسور ها شناخته شده و شاغل ایراد علمی دارد و در نتیجه از 3 کارخانه بزرگ دعوت به همکاری شدم که کارخانجات بایر را انتخاب نمودم .

تحقیقات گسترده بیو شیمی بیومنزاسیون

پروفسور اربابی در مدت تحصیل خود در دانشگاه ویلهلم آلمان تحقیقات گسترده ای بر روی بیومنزاسیون در گرایش بیو شیمی نمودند. ایشان دستاورد های بسیار ارزنده و موفقیت آمیزی در طی هفت سال تحقیق خود به جا گذاشتند. 

همکاری های علمی با دولت آلمان پس از عزیمت به ایران

پروفسور اربابی پس از بازگشت به ایران در سال 1974 درخواست های بسیاری برای همکاری علمی وتحقیقاتی از دولت آلمان و فرانسه داشتند. ایشان علاوه بر اشتغال در دانشگاه های ایران، فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود را در هر دو کشور ادامه دادند. 

ریاست آزمایشگاه استاد هلمون بونه معروف به مستر فلئور - 1982 تا 1986

در سال 1983 دکتر هلمونت بونه DR. Helmut Bohne معروف به مستر فلئور پروفسور اربابی را به ریاست آزمایشگاه خود منصوب کردند. 

طراحی راکتور اتمی در کشور بحرین

پروفسور اربابی در زمان اقامتشان در کشور فرانسه و اشتغال به سرپرستی در بزرگترین مرکز اتمی آن کشور " کاداراج" به تصمیم آن کشور، اقدام به طراحی، تولید و پیاده سازی راکتور اتمی در کشور بحرین نمودند. 

ریاست آزمایشگاه دانشگاه بن - آلمان

پروفسور اربابی پس از اتمام دوره کارشناسی و موفقیت های چشمگیری که به دست آوردند. به سمت ریاست آزمایشگاه بن نائل گردیدند و توانستند علاوه بر موفقیت های چشمگیری علمی و شغلی از نظر مالی و اقتصادی نیز ارتقاء پیدا کنند .

تاسیس دانشگاه کشاورزی اردبیل - 1341

قدم های اولیه تاسیس دانشکده کشاورزی در اردبیل

با توجه به کوچک بودن شهر اردبیل در آن زمان و نبود نیروی متخصص برای اداره دانشگاه در آن زمان، پروفسور تلاش های گسترده ای برای بومی سازی و تاسیس دانشگاه در شهر اردبیل زادگاه و دیار خود نمودند. 

تحقیقات و فعالیت های گسترده در خصوص انرژی اتمی و استخراج اورانیوم توسط پروفسور اربابی

پروفسور اربابی در زمان حضور در دانشگاه بن آلمان و همچنین پس از عزیمتشان به فرانسه (دعوت و استخدام به عنوان آجودان در بزرگ ترین مرکز اتمی فرانسه "کاداراج") تحقیقات و آزمایشات بسیار مهم و کاربردی در خصوص انرژی اتمی و استخراج انرژی از معادن و کانی ها داشتند. 

تحقیقات گسترده در خصوص منابع طبیعی ایران توسط پروفسور اربابی

پروفسور اربابی تمام سعی و همت خود را بر آن داشتند کلیه آموزه ها دانشی را که در دانشگاه های خارج از کشور به دست آورده بودند را در خدمت پیشرفت و تعالی میهن خودشان به کار ببندند. 

پروفسور اولین ایرانی پذیرفته شده دانشگاه بن 1319 ه.ش

پروفسور فخر الدین اربابی اولین ایرانی بودند که در دانشگاه Bonn آلمان پذیرفته شدند. 

معاونت شورای طرح های دانشگاه های ایران - 1345

در سال 1345 وزارت علوم شورایی را با عنوان "شورای مرکزی دانشگاه های ایران" تشکیل داد.

ساخت سم BaSiF6 برای اولین بار در ایران - سال 1342

در سال 1342 برای اولین بار در ایران سم فلئوسیلیکات دوباریم با فرمول شیمیایی BaSiF6 توسط پرفسور فخر الدین اربابی ساخته و به مرحله تولید رسید. 

ساخت دانشگاه تبریز به دستور مهندس بازرگان - سال 1343

طراحی، ساخت و تاسیس  اولین دانشگاه تبریز

به دستور مهندس بازرگان، معاون وزیر فرهنگ دولت وقت، پروفسور فخر الدین اربابی اقدام به ساخت دانشگاه تبریز نمود.

راه اندازی موسسه بذر گیری اردبیل

سال 1325 - قدم های اولیه راه اندازی موسسه بذر گیری اردبیل و کشت چغندر قند اصلاح شده برای اولین بار توسط پروفسور اربابی

جناب آقای مهندس عطائی فارق التحصیل ار فرانسه و استاد قره باغی فارق التحصیل از روسیه در سال های قبل از 1324 تلاش های گسترده ای برای کاشت چغندر قند در اردبیل نموده بودند ، اما متاسفانه درصد قند بذر های غیر اصلاح شده پایین بود و برای تولید قند صرفه اقتصادی نداشت . 

عضویت در هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل - 1382

در دولت جناب آقای خاتمی پیروی اجرای بند ج ماده 1 قانون تشکیل هیئت های امنای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، با پیشنهاد وزیر بهداشت دولت وقت، پروفسور فخر الدین اربابی به مدت چهار سال به عنوان عضو هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل منصوب گردیدند.

آوردن اساتید فرانسوی و بورسیه نمودن دانشجویان ایرانی به خرج دولت فرانسه

پروفسور اربابی بعد از دریافت مدال از دست ژنرال دوگل از ایشان درخواست نمودند که به عنوان پاداش شرایطی را فراهم نمایند که دانشجویانشان در ایران بتوانند به خرج دولت فرانسه در دانشگاه های آن کشور آموزش ببینند.

ریاست سازمان تربیت بدنی و تفریحات سالم- سال 1344

پروفسور فخرالدین اربابی در سال 1344 به سمت ریاست سازمان تربیت بدنی و تفریحات سالم دانشگاه تبریز منصوب گردیدند.

کارخانه قند کرج- سال 1323

پروفسور فخر الدین اربابی پس از دریافت دیپلم، برای پذیرش در دانشگاه بن آلمان، اقدام به گذراندن دوره کارورزی در کارخانجات قند کرج نمودند.

راه اندازی آزمایشگاه دانشگاه پلی تکنیک ایران (امیر کبیر) - 1348

تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه شیمی و تدریس در دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر)

پروفسور فخرالدین اربابی علاوه بر تدریس در دانشگاه تبریز به درخواست جناب آقای دکتر مجتهدی در دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) نیز به تدریس دروس شیمی اشتغال داشتند .