زندگی نامه پروفسور فخر الدین اربابی

درباره پروفسور فخرالدین اربابی
پدرش عبدالرحیم اربابی جزو ملاکان و بازرگانان بزرگ ایران بود. پروفسور فخرالدین اربابی پژوهشگر نویسنده و محقق اردبیلی استاد دانشگاه های آلمان ، فرانسه و ایران بود. تالیفات ایشان در زمینه شیمی امروز در دانشگاه ها تدریس می شود. وی در سال 1304 در اردبیل متولد شد. او پس از تحصیلات متوسطه به آلمان غربی رفت و دوره های دیپلم و لیسانس را با موفقیت گذراند. وی در سال 1333 از دانشگاه فردریک ویلهم شهر بن موفق به اخذ دکترای شیمی و خاک شناسی شد. اربابی در سال 1329 در دانشگاه بن به تحصیل در رشته حقوق اجتماعی پرداخت و در این رشته نیز به درجه دکترا نائل آمد.
او به سبب عشق و علاقه به دیار خود به وطن بازگشت و در سال 1334 جزو متخصص كارخانه باير به ا يران آمد و براي اولين بار رسم ( باريم فلور سيلكات ) را تهيه نمود در سال 1336 بسمت دانشيار دانشكده كشاورزي تبريز و در سال 1341 معاونت دانشكده مزبور انتخاب شد . همچنين عنوان رئيس آزمايشگاههاي شيمي عمومي و خاك شناسي را داشت و در سال 1340 رییس دانشکده کشاورزی تبریز شد و سپس با دعوت رسمی دولت فرانسه در بزرگترین موسسه اتمی آن کشور به تحقیقات پرداخت و ژنرال دوگل به وی مدال لیاقت علمی اعطا کرد.
وی چندین مدال علمی از روسای جمهور کشور های اروپایی و نیز صدر اعظم آلمان دریافت کرد. پروفسور اربابی با انجام بیش از 2500 تجزیه شیمیایی رکورد استادان برجسته دنیا را شکست و توانست متدهای جدیدی به نام خود ثبت کند. اولین کتاب شیمی در ایران توسط ایشان تالیف شد. اين استاد دانشگاه كه در امر خير نيز پيشگام بود و زمين ساخت خوابگاه دانشجويان را براي دانشگاه مهيا ساخت و هزينه خريد چند آمبولانس بيمارستانهاي اردبيل را نيز پرداخت كرده است. این محقق اردبیلی و پژوهشگر برجسته در 21 آذر ماه 1387 به دليل ابتلا به بيماري سرطان ريه دار دنیای فانی را وداع کرد و در آرامگاه ججین اردبیل به خاک سپرده شد. 
 

با عرض سلام خدمت شما بازدید کننده گرامی
در صورت هر داشتن هر گونه توضیح یا اشاره خاصی در مورد اطلاعات فوق ، لطفا از طریق فرم زیر اقدام نمایید.
با تشکر
* نام شما :
*ایمیل شما :
وبلاگ/سایت :
امتیاز به این مطلب : 0 20
*دیدگاه شما :
تایید توسط کد امنیتی
کد موجود در تصویر را وارد کنید :